Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

W wypadku domu za pierwsze wrażenie odpowiada nie tylko elewacja czy działka, ale również wejście do budynku. W wybieraniu wejściowych drzwi nie jest istotna wyłącznie strona techniczna, lecz także ważne są walory optyczne.
Przeważnie nabytek wejściowych drzwi zdaje się niezwykle łatwy.

specjalista

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy jednak dowiadujemy się, że skrzydła mogą w rozmaitym stopniu ochraniać wnętrze budynku przed hałasem, zimnem i złodziejami, to w takiej sytuacji toniemy w folderach i porównujmy jakości, współczynniki i oprzyrządowanie różnych wersji. Często jest tak, że wygląd drzwi schodzi na późniejszy plan. Warto wziąć pod uwagę walory estetyczne, ponieważ co poniektóre elementy wyposażenia drzwi (zabudowy ścian) przykładowo przeszklenia nie tylko są dekoracjami, lecz pozwalają wpuścić również do budynku więcej światła. Od ponad 3 lat regulacje prawne wymagają, żeby parametr przenikania ciepła wejściowych drzwi do domów nie był wyższy niż 1,7 W/(m2/K). Za 4 lata będzie on obniżony i górna jego wartość ma w takiej sytuacji osiągnąć 1,3 W/(m2K). Jeszcze kilka lat temu bardzo niełatwo było odnaleźć w ofercie producentów nowoczesne drzwi zewnętrzne o tym parametrze niższym niż 1,0 W(m2K). Tego typu są zalecane do budynków energooszczędnych.
Nowoczesne drzwi zewnętrzne dostosowane są do zmienionych norm prawnych a na rynku są dostępne drzwi o izolacyjności nawet mniejszej niż 0,5 W(m2K), które przeznaczone są do domów, które tworzone są w standardzie pasywnym. Większość inwestorów wybiera mniej kosztowne drzwi ze współczynnikiem przenikania ciepła, który nie jest większy niż 1,0 W(m2K). Skrzydła tego typu są cieplejsze niż narzucana prawem największa wartość i bardziej korzystne będą niż tego wymagają przepisy. Izolacyjność akustyczna drzwi przeciętnie może wynosić 27-44 dB. Można by również napotkać wersje o izolacyjności dźwiękowej wynoszącej nawet 47 dB.

Uzyskanie jednak takich parametrów potrzebuje wykorzystania specjalnych izolacyjnych paneli, co ma wpływ na koszt. Wyciszenie skrzydła zwiększyć można także przez odpowiednie doszczelnienie listwy progowej i ościeżnicy.