Jakie znamy od bardzo dawna techniki osuszania ścian oraz jakie są używane dziś?

Zagadnienia, które są związane z osuszaniem ścian, są niezwykle złożone. Przede wszystkim wynika to ze sposobu zachowania się surowców odnośnie wilgoci oraz wody i źródeł wilgotności i jej przyczyn.

kuchnia

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszanie murów rozpoczyna się zawsze od określenia przyczyn zawilgocenia.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to szybko sprawdź tutaj wywóz gruzu racibórz podobne materiały – one też są godne uwagi.

Na takiej podstawie planujemy zabiegi osuszające. W innym wypadku działania nie przyniosą efektu, a w ekstremalnych wypadkach wręcz mogą wywołać proces destrukcyjny. Najstarsza technika osuszania to technika, która opiera się na odtworzeniu poziomej izolacji. Wynikiem tego jest wysychanie muru. Wymienić tu trzeba podcinanie murów, podtrzymywanie fundamentowych ław i wbijanie blach ze stali nierdzewnej w ścianę. Próby odtworzenia poziomej izolacji i wbijanie blachy ze stali nierdzewnej w ścianę, mają również bardzo wyczerpującą tradycję. Ta metoda obecnie jest z powodzeniem stosowana w niezwykle wielu państwach także w Polsce. Technika opiera się na wbijaniu mechanicznym w spoinę poziomą ściany specjalnych blach, które są łączone na zamek i przechodzą przez całą grubość muru. Blachy te wbijane są we wcześniej odsłoniętą spoinę na całej długości murów hydraulicznie albo pneumatycznie z częstotliwością 1000-1500 uderzeń na min. Robi się tak dlatego, aby uniknąć lub zmniejszyć możliwość osiadania i spękania ścian.

kadr - kredyt

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Koniecznym warunkiem do używania takiej metody jest obecność spoiny wsporczej, która posiada grubość przynajmniej 6 mm oraz przechodzi przez całą grubość muru. Z innej strony jest to metoda, która zezwala na dosyć uniwersalne jej stosowanie. standardowo wykorzystuje się gładkie lub profilowane płyty ze stali szlachetnych. W takiej metodzie stosowane blachy są wytrzymałe na sole, które są w murze. Jednak zalecane jest oznaczenie zawartości chlorków. W skrajnych sytuacjach używane są blachy z dodatkiem molibdenu.

typowa grubość tego typu blach wynosi 1,5 milimetra, a szerokość 300-400 milimetrów. Długość z kolei to 1000-1200 mm i uwarunkowane jest to od grubości ściany. Przy ścianach grubszych blachę wbija się po obu stronach przegrody.