Jakie są metody na walkę z wilgocią w domu?

Walkę z wilgocią w domu zacząć się powinno od uświadomienia sobie skąd się ta wilgoć bierze i w jaki sposób usunąć jej nadmiar. Najważniejszą przyczyną wilgotności w mieszkaniu może być niewłaściwa izolacja cieplna domu lub źle działająca wentylacja.

wilgoć w domu

Autor: „StudioZ Projektowanie i Aranżac
Czynnikiem, który sprzyja gromadzeniu się wilgotności są szczelnie domknięte drzwi oraz okna, które są wyprodukowane z tworzyw sztucznych i ograniczają wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ponadto codzienne czynności, które przeprowadzane są w mieszkaniu zatem gotowanie, prasowanie czy też ciepła kąpiel, powiększają o wiele poziom wilgoci w konkretnym momencie. Potrzebują one sprawnego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Sama wilgoć w domu to nie jest problem. Kłopoty zaczynają się w takiej sytuacji, kiedy nie ma efektywnej drogi na pozbycie się jej w krótkim czasie. Warto zwracać uwagę na parę objawów, które ostrzegają nas, że jest coś nie w porządku. Są to zaparowane okna, nie schnąca długo podłoga i ręczniki, aromat stęchlizny, który unosi się w powietrzu i czarne plamki, które pojawiają się na ścianie. Lokalem, na które zwracać należy szczególną uwagę jest łazienka, ponieważ produkujemy tu najwięcej wilgoci.

ekscytujący wpis? Jeśli tak, kliknij tutaj – w najświeższym tekście (https://www.foxenergy.pl/fotowoltaika/dla-rolnika) na pewno znajdziesz coś absorbującego, więc ten materiał powinien być dla Ciebie interesujący.

Warto czasem zainwestować w mały wentylator, który może pomóc nam wyzbyć się nadmiaru wilgoci.

W innym wypadku grozi nam rozwój grzybów i pleśni na ścianach wraz z brzydkim zapachem. Pleśnie oraz grzyby lubią miejsca wilgotne, słabo wentylowane i ciemne. Lubią także miejsca zakurzone za ciężkimi regałami w trudnodostępnych rogach. Grzyby cechują się tym, że jeżeli się głęboko zakorzenią w ścianę, są wtedy niezwykle niełatwe do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem wtedy jest generalny remont. Również zapobiegawczo dobrze byłoby zabezpieczać pomieszczenia te zwłaszcza narażone na funkcjonowanie wilgoci. Są to łazienki, kuchnie i pralnie. W przypadku wykończenia ceramicznymi płytkami warto zrobić pod nimi przeponę wodoochronną.

Jeżeli problem zauważony zostanie w porę, przydatne będzie częste wietrzenie miejsc, ułatwienie systemu wentylacyjnego oraz osuszacze powietrza. W wypadku zaatakowania głębokiego ścian przez grzyb, prace zacząć trzeba od likwidacji grzybni.