O czym myśleć przy wyborze ogrodzenia do naszej posesji?

Jednym z najbardziej widocznych elementów domu jest ogrodzenie. Choć każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby przede wszystkim, żeby wszystko prezentowało się przepięknie, ogrodzenie podlega różnym limitacjom.

niewielka łazienka

Autor: Timm Meunier
Źródło: http://www.flickr.com
ogrodzenia frontowe

Autor: Mr. T in DC
Źródło: http://www.flickr.com

Funkcjonalnym, estetycznym oraz, jeśli można to tak nazwać, prawnym.
Płot nie jest tylko elementem wyglądu. Jest pierwszą barierą przed nieproszonymi gośćmi, stanowi też ochronę przed złodziejami, brudem oraz hałasem. Niektóre funkcje czasem górują nad tą estetyczną, ale w każdym przypadku można dokonać wyboru płotu, który spełni jednocześnie wszystkie wymagania przyszłych mieszkańców. Dokonując wyboru jakiegokolwiek płotu, trzeba sprawdzić na pewno, czy w planie zagospodarowania przestrzennego nie wymieniono wymagań, jakie ma on wypełnić. Bywa, że gmina stawia wymagania dotyczące materiału, Koloru i wysokości ogrodzenia. Jeśli tak jest – nie ma się wyjścia. Pozostaje tylko ograniczyć osobiste upodobania i fantazję dostosować się projektu.
Garaż

Autor: Kevin Dooley
Źródło: http://www.flickr.com
Przy projektowaniu płotu powinno się pamiętać, że każdej strony płot nie musi wyglądać tak samo. Zazwyczaj to ogrodzenia frontowe odgrywają rolę reprezentacyjną, tym samym są najdroższe, reszta płotu, która jest wspólna z sąsiednimi działkami, może być z innego materiału – zazwyczaj mniej kosztowna.
W dzisiejszych czasach do wyboru mamy mnóstwo materiałów i rodzajów ogrodzeń. Różnią się one właściwościami i, co bardzo istotne, ceną. Mają różną trwałość i różne wymagania dotyczące pielęgnacji. Z tego powodu warto pamiętać, że na przykład ogrodzenia (Producent akcesoriów ogrodzeniowych) frontowe z wielu rodzajów kamienia nie potrzebują konserwacji, a płot drewniany szybko ulega zniszczeniu. Z tego powodu wymaga on częstych prac konserwacyjnych.

Na rynku można nabyć wiele innych rodzajów ogrodzeń, fantazyjnych i skromnych w formie. Najbardziej istotne jest jednak, żeby były dostosowane raczej do bryły domu i okolicy niż fantazji posiadacza posesji.