Które materiały budowlane są używane u nas do stawiania ścian?

Przy budowie domu, w pewnym momencie trzeba będzie zdecydować, z jakiego materiału wybudować w nim ściany. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów materiałów budowlanych, które różnią się właściwościami.

kosmetyki

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród nich popularną opcją są ceramiczne cegły, pustaki oraz bloczki betonowe. Trzeba być świadomym, że do budowy różnych fragmentów tego samego domu, np. ścian nośnych, murów zewnętrznych, komina itp. można użyć rozmaitych rodzaju materiałów.

Masz chęć poznać inny aspekt prezentowanej sprawy? Przejrzyj więcej porad tutaj (https://tarasfactory.pl/oferta/tarasy/renowacje-tarasow/) – one na pewno mogą rzucić nowe światło na prezentowany temat.

Dobranie cegły do wybudowania muru zewnętrznego, nie wyklucza zatem skorzystania z pustaków wewnątrz.

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym.

Autor: Chapel Parket Polska
Źródło: Chapel Parket Polska
Co ciekawe, nad Wisłą najchętniej używa się cegły ceramicznej, którą produkuje się głównie z gliny i iłu, z ewentualnymi innymi domieszkami. Cegła takiego rodzaju jest świetnym materiałem: trwałym, a także świetnie izolującym. Cegły budowlane są jednak zwykle małe i ciężkie, więc nie są łatwe do układania. Mimo to są bardzo uniwersalne. Nadają się do konstrukcji i warstwy elewacyjnej, i sklepień. Ważne jest to, że cegły znacznie różnią się między sobą. W Polsce na przykład nie użyjemy do budowy elewacji cegieł suszonych, ale już w gorących, suchych państwach – czemu nie.
Sporo osób zastanawia się też nad następnym materiałem ceramicznym, czyli pustakami. Są one materiałem posiadającym w środku wypełnione powietrzem otwory. Powietrze nic nie waży, zatem pustaki są naprawdę lekkim materiałem do układania, sporo lżejszym i bardziej poręcznym aniżeli cegła budowlana. Następny popularny materiał, boczki betonowe, jest jeszcze cięższy od cegieł, ale przez jego wielkość szybko się nim muruje. Bloczki są wybierane głównie do ścian nośnych, ale można wybudować z nich też warstwę elewacyjną zewnętrznej ściany.
Do innych, rzadszych technologii budowy domu, należą technologie szkieletowe i kanadyjskie, a potem – z bali. Murowany silikat jest używany w mniej niż 5% wszystkich budowanych domów.

Z jakiego powodu tak jest? Wydaje się, że domy murowane z ceramiki są uważane, nie bez powodu, za solidne budynki. Poza tym, na przestrzeni wieków po prostu przyzwyczailiśmy się do tego materiału.