W jaki sposób wykonuje się szalunek tracony oraz jakie są atuty jego użycia?

Szalowanie inaczej określane deskowaniem albo deskówką jest rodzajem formy, która jest używana w tego typu celu, aby nadać kształt mieszance betonowej. Deskowanie tradycyjne jest to wykonana chwilowo z desek lub innych elementów drewnianych budowa.

Czasem stosowany jest również metal lub sklejka wodoodporna.
Na konstrukcję wylewana jest masa betonowa a forma ma zapobiegać rozlewaniu się betonu. Kiedy beton (zobacz: beton na ścianę) zaschnie, uzyskujemy pożądany kształt i pozbywamy się konstrukcji drewnianej przez odbijanie od powstałego elementu. Ponieważ tutaj konieczne jest usunięcie konstrukcji z drewna powstają dodatkowe wydatki, które wiążą się z wydłużeniem czasu pracy oraz z przymusem zaangażowania dodatkowych robotników. Można także zastosować szalunek tracony, który jest najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym w budowlanej branży. Szalunek standardowy jest wykonywany z płyty cementowo-wiórowej. Dzięki właściwościom tych płyt uzyskujemy odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Gdy przyjęta została tzw. metoda tracona wzrosła efektywność budowlanych prac. Jest to związane z powiększonym bezpieczeństwem przy przeprowadzaniu szalowania na wszystkich wysokościach. Wiąże się to również z wygodą.
ogrodzenia budowlane

Autor: Karim D. Ghantous
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej istotnym powodem, który przemawia za szalunkiem traconym jest jego prefabrykacja. Elementy szalunku traconego są dostępne w wysokościach od 10 do 25 centymetrów. Dzięki temu na plac budowy dostarczany jest finalny, wycięty już element konstrukcji. Oczywistą przewagą nad zwykłym szalowaniem jest także bezmostkowa konstrukcja domu. Ponieważ brak jest wymagania demontażu szalunku traconego, wobec metody takiej powstał istotny zarzut utracenia elementów szalunku.

Jednak zestawić tutaj należy nakład pieniężny szalunku traconego z całym kosztem przygotowań i montowania a następnie usuwania konstrukcji deskowania. Tego typu zabieg również wymaga tzw. podkuwania wylewki i angażowania dodatkowych osób i budowlanych maszyn.