Czy warto zadaszyć taras?

Taras jest pewnym z najbardziej obleganych lokalizacji w ogródku. Tam właśnie możemy spędzać wolny czas z rodziną, posilać się, czytać bądź zwyczajnie cieszyć się zielonością.

Niestety, pewnym ograniczeniem uniemożliwiającym przebywanie na tarasie mogą być labilne, niepomyślne warunki pogodowe. W jaki sposób można zaradzić temu? Świetnym wybiegiem jest zamontowanie zadaszenia. Posiadacze tarasów czasami zastanawiają się czy zadaszenie tarasu jest koniecznością. Rozwiązanie takie ma swe minusy jak też atuty, jednakże te drugie z pewnością dominują. Poza oczywistym podwyższeniem kosztów inwestycji, ograniczeniem oświetlenia, konstrukcja z pewnością zyska na funkcjonalności. Taras (montaż tarasu z desek kompozytowych) z zadaszeniem prezentuje się znakomicie, ochrania użytkowników przed wiatrem oraz atmosferycznymi opadami. Konstrukcja ponadto osłoni ogrodowe meble oraz sam taras wydłużając czas użytkowania drewna, kamienia, cegły lub innych materiałów.
dom - kadr

Autor: Christoph Freitag
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze zbudowane zadaszenie tarasu znakomicie harmonizuje z ogrodem. Zarazem jego kształt i kolorystyka nawiązują do wyglądu budynku. Do osłony tarasu od północnej strony należy używać materiałów przepuszczających naturalne światło lub zainstalować w daszku okienko. Jeśli zaś zadaszenie ma spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną, warto postawić na stworzenie żywej osłony z roślinek. W wypadku posiadania większego tarasu, tanim i skutecznym wyjściem może być nabycie tak zwanej tarasowej markizy.

To jedynie niektóre przykłady, bowiem w handlu osiągalne są rozmaite warianty zadaszenia, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy się zorientować w temacie po czym wybrać optymalne rozwiązanie.