Co zrobić, aby panele oraz drzwi ładnie się prezentowały w nowo wybudowanym domu?

Nawet najładniejsze panele, które położymy na podłodze nie będą dobrze wyglądać, jeśli nie zostaną wykończone przypodłogowymi listwami. Podobnie ma się sprawa z drzwiami. Idealne drzwi nie będą dobrze wyglądać, jeżeli nie będą w odpowiedni sposób wykończone.
Podstawowymi składnikami drzwi są ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe.

listwy wykończeniowe do drzwi

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowy etap do zamknięcia pomieszczenia to osadzenie futryny. Instalować ją można wówczas, kiedy podłogi i ściany są już skończone. Wybrać możemy ościeżnice regulowane oraz stałe. Instalacja ich jest niezwykle analogiczna. W pierwszej kolejności w bocznej belce ościeżnicy umieścić musimy zawiasy, a później przystąpić do składania wszelkich belek ościeżnicy.

Ciekawią Cię różnego typu inne wiadomości (www.kamrec.pl/)? Dobrze się składa, ponieważ masz wybór, by zalogować się na kolejną witrynę i tam przestudiować szczegółowe wiadomości.

Należy tutaj zwracać specjalną uwagę na zachowanie kątów prostych między belkami oraz mocowanie progowej lamówki, która może ułatwić instalację. Przy montażu dokładnie trzeba ustawić i sprawdzić poziom górnej belki oraz piony więźb bocznych. Kolejny krok, to unieruchomienie ościeżnicy oraz umieszczenie klinów drewnianych w narożnikach. Dzięki nim można ponadto skorygować położenie futryny.

Sprawdzanie pionów i poziomów ramy okna

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Do dobrze osadzonych futryn montowane są drzwiowe opaski. Są to płaskie listwy wykończeniowe do drzwi, które doskonale maskują miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Czasami można je kupić w zestawie z ościeżnicą, lecz można by je również kupić oddzielnie. Listwy wykończeniowe do futryn produkowane są w różnorodnych barwach, rozmiarach i bardzo łatwo można je dobrać do drzwi i do kompletnego wnętrza. W dużych wnętrzach można zastosować bardzo szerokie, masywne opaski, które podkreślają drzwiowe skrzydła. W pomieszczeniach mniejszych, lepiej będą wyglądać delikatniejsze, cienkie opaski albo mogłyby być nawet lamówki wykończeniowe na ścianę w formie ćwierćwałków wykorzystywanych do maskowania kątowego.

Listwy wykończeniowe do drzwi są konieczne, kiedy osadza się ościeżnice stałe, w których nie ma możliwości dopasowania szerokości ościeżnic do grubości murów. Kiedy montujemy ościeżnice regulowane, to nie potrzeba używać wykończeniowych listew.