Nie wiesz, skąd biorą się części składowe na produkty wykończeniowe? Zajrzyj tu i rób zakupy świadomie!

Gdy myślimy o pracownikach kopalni, najczęściej napływają nam przed oczy umorusani pyłem węglowym kopacze z Górnego Śląska. W rzeczywistości w Polsce pracuje wiele kopalń, jakie z węglem nie mają nic wspólnego.
Wykopuje się u nas rozliczne surowce mineralne.

Rozpoczynając od surowców energetycznych (jak właśnie węgiel brunatny i kamienny), przez metale (np. miedź na Dolnym Śląsku), surowce niemetaliczne (Wieliczka i jej chlorek sodu), aż do materiałów budowlanych. np. żwirów. Wielość typów oznacza, że towary te bywają wykorzystywane w rozmaitych sferach gospodarki. Każdy z produktów przebywa też odmienną drogę od wyciągnięcia do spożytkowania. Niektóre są opracowywane bezpośrednio przy kopalni, pozostałe wymagają odrębnych zakładów, by być oczyszczone i przygotowane do użytku.
mączka wapienna

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrym okazem wydaje się tu kruszywo – węglan wapnia, sławny szerzej w sektorze przemysłowym jako mączka wapienna.

Kiedy przeanalizujesz prezentowany artykuł, to także zafascynuje Cię oryginalna treść (http://ogrodzenia-betonowe.waw.pl/ogloszenie/panele-ogrodzeniowe/), która zawiera podobne informacje na ten temat, więc kliknij tutaj.

Wydobywana jest ona w kopalniach w różnych miejscach w Polsce, przykładowo w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zależnie od charakteru kopalni albo rozdrabniana jest na miejscu, albo transportowana do współpracującego wydziału, np. cementowni.

Czy chcesz poznać nowe informacje na omawiany w tym miejscu temat? Kliknij zatem ten odnośnik i zobacz więcej porad w serwisie (https://domymax.pl/projekty-domow/domy-kontenerowe/) o pokrewnej tematyce.

Jakkolwiek by było z grud kamienia (wapienia) zostaje proszek, jaki ma zastosowanie w produkowaniu betonu, wylewek samopoziomujących, odmiennej chemii budowlanej, ale także w elektrowniach. Mączka wapienna jest świetnym wypełnieniem, skutkiem tego jej zużycie jest w każdej z tych dziedzin wysokie.

Dla przeciętnego Obywatela mączka nie stanowi atrakcji, bo nie używa się jej w warunkach domowych. Stykamy się z nią, nawet o tym nie myśląc, dopiero w czasie prac budowlanych, gdy kładziemy nową podłogę względnie podklejamy płytki klejem.