Użycie tafli szklanych we współczesnym budownictwie, najczęściej spotykane konstrukcje balustrad ze szkła

Szkło jako materiał budowlany od jakiegoś czasu jest bardzo chętnie stosowane. Wiele osób ma przed nim obawy, myśląc że jest łamliwe i kruche. Rzeczywiście przy oknach czy szybach w drzwiach tak może być, jednak szkło stosowane w konstrukcjach prezentuje się zupełnie inaczej.

szkło1

Źródło: flickr.com

Przede wszystkim ma odpowiednią grubość, tu już za każdym razem dobiera się ją do konkretnej sytuacji. Oprócz tego producenci stosują specjalne metody polepszające jego parametry, przez co jest ono w pełni bezpieczne. Do takich technik się zaliczają klejenie i hartowanie. Podczas hartowania tafla szkła wielokrotnie powiększa swoją wytrzymałość, przez co będzie odporna zarówno na statyczne obciążenia, jak również na przypadkowe mechaniczne uszkodzenia. Z kolei klejone szkło złożone jest z paru niezależnych tafli, pomiędzy którymi umieszczona jest cienka warstwa wytrzymałej, bezbarwnej folii.

Dzięki wykorzystaniu takiej technologii w zasadzie nie ma możliwości rozbicia takiej tafli, bo co najwyżej uszkodzeniu ulegnie jedna z warstw, ale reszta będzie się trzymać. Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań z tego właśnie materiału są balustrady szklane. Szkło produkcja szkła bardzo dobrze nadaje się do tego zastosowania, nie tylko jest wystarczająco bezpieczne, lecz również bardzo eleganckie i nowoczesne, trudno więc być zdziwionym, że projektanci i architekci bardzo chętnie sięgają po ten materiał.

Szkło ornamentowe

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Do zaprojektowania i wykonania tego typu balustrady ze szkła trzeba mieć odpowiednie doświadczenie, więc dobrze będzie zlecić to jednej z wielu firm, które się zajmują tego typu pracami, w pierwszej kolejności istotne jest dopasowanie odpowiedniego typu szkła do konkretnego projektu. Balustrady ze szkła mogą być wykonane kilkoma różnymi sposobami, przeważnie wykorzystuje się szklane tafle montowane do boków schodów, wpuszczane w schody (zobacz schody inspiracje) i montowane w słupkach. W zależności od preferencji klienta balustrada może posiadać poręcz lub można pozostawić samą wygładzoną taflę szkła, w obu takich przypadkach konstrukcja będzie odpowiednio bezpieczna.