Zakup klimatyzacji – jak zaoszczędzić?

Klimatyzacja już dłuższy czas temu przestała być kojarzona z bogactwem, ostatnio montaż tego rodzaju urządzenia jest niezwykle opłacalnym i niezbyt kosztownym procesem. Trzeba jednak wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Klimatyzatory, mimo swojej prostoty konstrukcji, wymagają specjalistycznego montażu. Po kupnie sprzętu dobrze więc spytać pracownika, czy w ofercie są także usługi instalacyjne.

Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że sprzedawca za niewysoką opłatą jest w stanie udzielić pomocy w montażu urządzenia. Montaż (PureVent) klimatyzatorów dla profesjonalnej grupy pracowników jest przedsięwzięciem niezwykle łatwym i przy tym nie jest czasochłonne. Nie powinno się przeprowadzać instalacji urządzenia na własną rękę, sprzęt może bowiem ulec uszkodzeniu i dodatkowo stracić gwarancję. Zależnie od rodzaju wybranego sprzętu, urządzenie instaluje się albo w oknie, albo montuje się do ściany domu. Taki sprzęt może psuć wygląd budynku, dobrze więc przemyśleć odpowiednie miejsce do zamontowania klimatyzatora.

Na czym można zaoszczędzić?

Autor: LARS

Najbardziej korzystnym pomysłem dla klienta kupującego klimatyzator, jest montaż klimatyzatora przez pracownika. Ustawodawca przewidział bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na zakup i montaż urządzenia klimatyzacyjnego. Usługa montażu, zlecona w oddzielnej firmie, jest także obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż (polecamy promocje na pasy mocujące sklep eogniwa) klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy kupnie samego klimatyzatora, należy zapłacić typowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy cenach rzędu kilku tysięcy złotych różnica kosztów może być bardzo znacząca.

Jak obniżyć koszty użytkowania?

Przed zamontowaniem urządzenia klimatyzacyjnego, warto sprawdzić szczelność dachu i okien w budynku, w którym sprzęt będzie w rezultacie zainstalowany. Rachunki za prąd będą bowiem o wiele mniejsze, kiedy klimatyzator będzie pracował w szczelnych wnętrzach. W tej sytuacji wymiana chłodziwa będzie również mogła mieć miejsce z mniejszą częstotliwością. Różnicę w cenie eksploatacji można poczuć niemalże od razu. Jak więc widać – urządzenia klimatyzacyjne stają się opłacalną inwestycją tylko po poniesieniu pewnych niezbędnych kosztów. Koszty takie mogą w pierwszej chwili wyglądać na bardzo duże, jednak to tylko kropla w stosunku do tego, ile pieniędzy traci się jeśli klimatyzator pracuje nieprawidłowo.