W jaki sposób wybrać odpowiedni garaż? O jakiego typu rzeczach trzeba pamiętać, co jest istotne? O czym sporo z nas zapomina?

Gdy budujemy dom chcemy by był on jak najbardziej wygodny. Każdy czynnik musi zwiększyć taki warunek, również garaż. Dlatego musimy pamiętać, by zaprojektować go z głową, żeby był nie jedynie wygodny w użytkowaniu, lecz co ważne spełniał wymogi bezpieczeństwa.

Garaż na 2 stanowiska

Autor: Jon
Źródło: http://www.flickr.com
Garaż powinien mieć właściwe wymiary. Przepisy mówi, iż minimalne wymiary to 2,3 x 5 metrów, jednakże dobrze wiedzieć, że odległość pojazdu od ścian powinna być trochę większa oraz mieć co najmniej 50 centymetrów. Patrząc na to, że przeciętnej wielkości samochód ma około 1,7 metra szerokości i 4,5 metra na długość, w związku z tym odpowiedni garaż musi posiadać przynajmniej wymiary – 2,7 metrów szerokości i 5,5 metrów długości. Co bardziej praktyczni myślą przyszłościowo i decydują się na garaż na dwa pojazdy.

Garaż dwustanowiskowy powinien posiadać szerokość przynajmniej 5 metrów . Pamiętajmy jednak, iż taka szerokość nie daje komfortu podczas korzystania z tego typu budynku. Jeśli więc stawiamy dom z garażem dwustanowiskowym, musimy zwrócić uwagę na wymiary, a co za tym idzie poszukać takiego, który ma 6 metrów szerokości. Oprócz tego miejmy na uwadze, iż tego typu garaż będzie z pewnością duży, dlatego jego projekt (zobacz schody na wymiar cena) wymaga dość dużych zdolności, żeby nie przytłaczał za dużymi wymiarami domu. Nie róbmy tak, żeby to garaż był najbardziej widoczny, a dom wyglądał jak doczepiony do niego dodatkowy element.

Garaż dwustanowiskowy

Autor: Elizabeth Anderson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, iż najważniejsza jest wygoda korzystania z garażu, i nieważne czy są to garaże metalowe czy może innego rodzaju (zobacz ofertę na garaże w WAW System). Tak więc wszystkie powyższe zasady powinny się zgadzać, a jedną z kolejnych rzeczy jest funkcjonalna brama wjazdowa. Najkorzystniej, gdy będzie ona posiadała standardowe wymiary, te, które oferuje producent. Dlaczego? Rozmiary nietypowe mogą podnieść koszt bramy (polecamy ogrodzenie panelowe) aż o parę tysięcy złotych. Typowy rozmiar to głównie wysokość, mowa tu o wysokości 2,25-2,40 metrów. Mało kto wie, ale również barwa bramy ma znaczenie. Warto zdecydować się na kolor popularny, gdyż ten nietypowy zwiększa koszty garażu o około 20%.