Ogrzewanie elektryczne – czy warto je wykorzystać w naszym domu?

Ogrzewanie przy wykorzystaniu elektrycznego kotła posiada zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Pierwsze z tych ugrupowań tłumaczy nam, że prąd jest niezwykle kosztowny, jak również dość niepewny ze względu na dość częste braki w jego dostarczaniu. Druga z kolei podkreśla jego przyjazny dla środowiska wyraz. Kto ma zatem rację? Czy dobrze jest wykorzystać to źródło ogrzewania?

ciepłomierz

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com

Kotły elektryczne odznaczają się w głównej mierze prostym i komfortowym użytkowaniem, w przeciwieństwie do kotłów na stałe paliwa, które zmuszają nas do nieustannej obsługi. Tutaj cały tryb jest całkiem automatyczny i wystarczy wyłącznie przesunąć pokrętło na właściwe ustawienie, by cieszyć się ciepłem w naszym domu. Elektryczne kotły i wyposażenie kotłowni są również znacznie tańsze niż ich gazowe czy węglowe modele – wejdź. Sama kotłownia nie jest w zasadzie potrzebna – kocioł elektryczny nie potrzebuje przyłącza gazowego ani ciągu kominowego, przez co montowanie go w osobnym pokoju nie jest niezbędne. Dobrze jest również uwzględnić estetyczny aspekt ogrzewania. Kotły kotły przemysłowe elektryczne nie zajmują wiele miejsca i prezentują się wyjątkowo nowocześnie – dostepność kotłów elektrycznych. Kotły – zapoznaj się z ofertą kotły wodne – i wyposażenie kotłowni na paliwa stałe zajmują dużo przestrzeni, przez co zupełnie nie pasują do budynków utrzymanych w klimatach nowoczesnego budownictwa.

Przeciwnicy tej metody ogrzewania twierdzą, że kotły elektryczne pobierają dużo prądu, a przez to mogą generować wysokie koszty użytkowania. W rzeczywistości jest jednak całkowicie odwrotnie. Trzeba tylko kupić wysokiej jakości kocioł oraz zastosować korzystną taryfę elektryczną, aby stworzyć ciepło w naszym budynku, bez obawy o wysokie koszty użytkowania prądu. Są one także bardziej ekologiczne – nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, w przeciwieństwie do kotłów gazowych czy na paliwa stałe. Istotny jest również fakt, że elektryczne kotły są znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu, gdyż nie wydzielają trującego tlenku węgla, ani nie stwarzają ryzyka wypływu gazu. Koszty ich naprawy także są dużo korzystniejsze niż w przypadku ogrzewania węglowego lub gazowego, co sprawia, że możemy je użytkować przez znacznie dłuższy czas.