Warto zaopatrzyć się w wentylator łazienkowy, by nie doprowadzić do powstania pleśni w łazience

W naszym mieszkaniu każde pomieszczenie pełni niezwykle istotne zadanie i dlatego powinno być jak najlepiej urządzone. Tyczy się to także łazienki, która zwykle nie jest łatwa do zaaranżowania, jako że odznacza się nierzadko małą powierzchnią użytkową. Tymczasem musi być równocześnie bardzo funkcjonalna – z jednej strony ma być pomieszczeniem komfortowym i ładnie się prezentującym, a z drugiej pozwalać na wykonywanie codziennych porządków jak mycie, pranie, suszenie. Co zatem brać pod uwagę w trakcie aranżacji łazienek uwzględniając istniejące w niej warunki?

wentylator

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl

Aranżując to pomieszczenie powinniśmy rzecz jasna uwzględniać wilgotność. W łazience przeważnie panuje bardzo duża wilgoć. Jest to związane z codziennym prysznicem, czy też praniem ubrań. Jeżeli warunki na to pozwalają, także suszy się tu ubrania. Stąd też niezwykle istotne jest wyposażenie jej w wentylator łazienkowy (więcej), aby nie dopuścić do powstania grzyba. Pochłania on nie tylko parę wodną, ale również nieprzyjemny zapach. Wentylator taki możemy zamontować przy suficie, na ścianie, a także nad prysznicem. Zależnie od ulokowania wybieramy adekwatny model pod względem design. Aczkolwiek najistotniejszą rolę w tym przypadku odgrywa wydajność wentylatora oraz jego głośność. Powinien on pracować bardzo cicho, a jego wydajność powinna być kilka razy większa niż pojemność łazienki. Istotna jest również częstotliwość pracy wentylatora – najlepiej funkcjonują te, które pracują nieustanie i na bieżąco odświeżają powietrze w pomieszczeniu.
Oczywiście do łazienki, gdzie panuje duża wilgotność nie potrzebny jest nawilżacz (sprawdź te propozycje) powietrza, który przyda się w pozostałych pomieszczeniach, zwłaszcza, gdy są klimatyzowane i intensywnie ogrzewane- . WentylatorWentylator (zobacz|sprawdź wentylator sufitowy) jest natomiast niezbędny. Przeciwwskazaniem do jego użycia jest wykorzystanie w pomieszczeniu urządzeń spalających gaz z otwartym paleniskiem (tyczy się to na przykład podgrzewaczy wody). Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zainstalowania wentylatora, dodatkowo warto pomyśleć o innych rozwiązaniach, które zwiększą przewiew i cyrkulację powietrza w łazience. Jednym z nich jest zamontowanie drzwi posiadających w dolnej części otwory, poprzez które powietrze może swobodnie przepływać.