Analiza rynku nieruchomości

Jednym z najbardziej śledzonych rynków jest rynek związany z nieruchomościami różnego rodzaju. Budzi on często wiele emocji, ponieważ osób, które chcą mieć własne mieszkanie lub dom albo sprzedać jakieś lokum jest niezwykle dużo. Z tego powodu można natknąć się zarówno na firmy obracające nieruchomościami, jak i osoby prywatne, które nie chcą żadnych pośredników pomiędzy sobą a klientem. Trudno ocenić co jest lepsze, ponieważ zależy to odo osobistych upodobań. Podczas transakcji bez pośredników wiele osób liczy na tańszą sprzedaż mieszkania, nie obciążonego dodatkowymi kosztami, jakie trzeba by uregulować w firmie, która się w tym specjalizuje.

nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm
Na podobną rzecz liczy sprzedający mieszkanie, chcąc mieć całość sumy dla siebie, jednak nie oznacza to, że sprzeda mieszkanie za bezcen. Z tego powodu zawsze warto przeanalizować czy podana suma faktycznie rodzi pewne oszczędności, czy nie. Jest zrozumiałe, że właściciel mieszkania chce je sprzedać z jak największym zyskiem, tak jak zrozumiałe jest, że kupujący chce je zakupić za jak najmniejszą sumę. Jednak nawet przy odpowiedniej cenie nie każdy decyduje się na kupno nieruchomości bez pośrednika. Wiele osób czuje się bezpieczniej mając przy sobie pośrednika, który zadba o wszystkie formalności związane z powstaniem umowy, z zawartymi w niej punktami, a nawet pomoże przy formalnościach w banku.

nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Z pewnością jest to duża oszczędność czasu dla niektórych. Po obejrzeniu mieszkania i zdecydowaniu się na kupno, kolejnym krokiem jest przeczytanie sporządzonej umowy oraz wpłacenie pieniędzy. Jeżeli na początku określi się pracownikowi biura nieruchomości, czego oczekuje się od przyszłego domu można liczyć na kilka propozycji. Jednak korzystając z takiej pomocy trzeba mieć świadomość, że jest ona dodatkowo płatna. Sporządzenie umowy, prowizja dla pracownika biura, pomoc w banku, wszystko to podwyższa koszty dodatkowe, na które trzeba być przygotowanym. Dodatkowo, często niezbędna jest wizyta u notariusza, który potwierdzi zawartą umowę, co nie jest tanią usługą i kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.