Etapy poszukiwania mieszkań

Jeśli jesteśmy właśnie na etapie poszukiwań mieszkania, które chcemy kupić, pewnie na samym początku odwiedziliśmy bank, żeby dowiedzieć się jaką mamy zdolność kredytową. To pozwoli nam się zorientować, ile maksymalnie możemy wydać na takie mieszkanie. Mimo, że teraz często bywa tak, że banki starają się o każdego klienta i dają nawet całkiem atrakcyjną zdolność kredytową, to jednak trzeba być przezornym. Ponieważ nie ma niczego gorszego niż nie spłacony kredyt hipoteczny.

mieszkanie

Źródło: flickr.com
A warto wziąć pod uwagę różne przypadki losowe, chociażby takie jak choroba, bądź utrata pracy. Niestety ale takie rzeczy się zdarzają, na które nie mamy wpływu, a mogą one nam dość mocno przeszkodzić w spłacie kredytu. Dlatego należy we własnym zakresie mniej więcej przekalkulować swoje miesięczne wydatki, do tego doliczyć ratę kredytu i podsumować w taki sposób, żeby coś jeszcze zostało na tak zwaną czarną godzinę. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że nie będziemy żyli ponad stan. A to jest niestety bardzo częsty błąd młodych ludzi. Chociaż bierze się to również z tego, że wszystko drożeje, a nasze pensje często stoją w miejscu. Ale nie o tym mowa. Po zorientowaniu się w banku, a także we własnym zakresie, jakie są nasze zdolności finansowe, możemy spokojnie przejść do kolejnego etapu, czyli do poszukiwań mieszkania.

Tutaj mamy przynajmniej dwie drogi rozwiązania takiej sytuacji. Ponieważ albo szukamy mieszkania na własną rękę, albo znowu decydujemy się na pomoc ze strony agentów nieruchomości. Faktycznie zwykle wiąże się to z poniesieniem większych kosztów, ale chociaż pozbywamy się kłopotu, z którym nie chcemy, bądź nie mamy czasu się borykać. Zwykle taki agent nieruchomości zdecydowanie szybciej doprowadzi nas do klientów, niż jeśli mielibyśmy działać na własną rękę. Jeśli chcemy jednak spróbować być samodzielni w sprzedaży swojego mieszkania, to chociaż postarajmy się zamieścić w różnym miejscach jak najwięcej ogłoszeń. Ponadto mówmy każdemu o swoich zamiarach sprzedaży mieszkania, ponieważ może ktoś ze znajomych zna osobę, która właśnie szuka dla siebie lokum.